Dışkaynak kullanımı hakkında

Kurumlar, BT ihtiyaçları için kendi bünyelerinde kaynak barındırmak yerine dışkaynak kullanarak maliyetlerini optimize ediyorlar. Burada kullanılan dış kaynakların yönetimini yapabilmeleri aldıkları hizmetlerin doğruluğunu belirleyen en önemli etmenlerden biridir. BT ile alakalı dışkaynak kullanımı, ihtiyaça göre odaklanmış hizmetlerin direk olarak alınabilmesini mümkün kıldığından bütün kurumlar için çok önemlidir. Ancak alınan hizmetlerin doğruluğunun kontrolünün yapılması özellikle BT ile alakalı hizmetlerde kritik rol oynamaktadır. Bulut bilişim, SaaS gibi trend olan konuların konuşulduğu, uygulandığı bir dönemdeyiz. Alınan bir hizmetin yada yapılan bir işin doğru şekilde yapılması sonradan meydana gelebilecek/oluşabilecek problemlerin engellenmesini sağlayabilir.

 

– Dışkaynak seçimi ve yönetiminde başarıya ulaşmak için nelere dikkat edilmeli, neler yapılmamalıdır, bu doğrultuda püf noktaları nelerdir?

Dışkaynak seçiminde hizmeti sağlayacak olan firmanın bu konuda yaptığı çalışmalar, yatırımlar, yeterliliği ve tecrübeleri en önemli unsurlardır diye düşünüyorum. Dışkaynak seçiminde en önemli noktalardan bir tanesi 3. bir göz kullanarak yapılan işlerin doğruluğunun kontrol ettirilmesi. Dışkaynak hizmeti almadan önce hizmet içeriğinin belirlenmesi, gerekiyorsa bu konu için dışarıdan danışmanlık alınması bir diğer önemli husustur. Kurumların kendi bünyelerinde bulunan kaynaklar ile yaptırdıkları işleri, bunun da ötesinde gene dışkaynak kullanarak yaptırdıkları işleri güvenilir 3. bir göz ile kontrol ettirmeleri bunun içinde dışkaynak kullanmaları güvenlik açısından önemli bir unsurdur.

 

– Dışkaynak kullanımında ve yönetiminde dünyada ve Türkiye’de son eğilimler nelerdir? Bu konuda gelecek öngörülerinizi de paylaşabilir misiniz?

Dışkaynak kullanımı Türkiye de de gün geçtikçe daha fazla yaygınlaşmakta. Gelecekte de daha fazla tercih edilen, kullanılan bir hizmet şekli olacak. Dünyada da, Türkiye’de de ‘Bulut bilişim, SaaS’ gibi servisler/hizmetler gelecekte daha fazla önem kazanacak. Günümüzde en önemli unsur veriye her yerden kolayca, güvenli bir şekilde erişmek; bu da bulut bilişim ile tam anlamıyla mümkün oluyor.

 

,

  1. Leave a comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: