Bilişim Teknolojileri – BT Optimizasyonu

1-Kurumlarda BT optimizasyonu günümüzde nasıl bir önem arz ediyor?

BT optimizasyonu; iş sürekliliğini, erişilebilirliliği, operasyonel kolaylılığı ve son olarak da maliyetleri düşürerek kurumlar için teknolojiye değil işe odaklı,  gelisim icin teknolojiyi değil işi takip eden bilişim departmanları oluşturmayı mümkün kılıyor. Kurum ile BT nin aynı amaçları/hedefleri daha fazla paylaşması sağlanabiliyor.

2-Kurumlarda BT optimizasyonda kritik noktalar neler? Bu konuda nasıl yaklaşımlar geliştirilmeli?

Kurumlar gunu kurtarmaya calismak yerine orta ve uzun vadeli cozumlere yonelmeli, sadece isin yapilmasi degil; nasil yapildigi da onemli olmali. Mutlaka guncel teknolojiler incelenmeli ve kurum icin faydali olacak teknolojiler belirlenerek bu konulara yogunlasilmali. Kurumlar kendi BT politikalarini ve prosedurlerini belirleyerek, taviz vermeden bunlari uygulamali.

3-Kurumlar için doğru BT optimizasyonunun getirdiği sonuçlar nelerdir?

Verimlilik, erisilebilirlik, is surekliligi, basitlik, operasyonel kolaylik ve maliyetler dogru BT optimizasyonu ile saglanabilecek konulardir. Her kurum icin cok onemli olan bu konularda optimize olmak; BT yararliligini maksimum seviyeye cikartacaktir. BT yararliligi yuksek kurumlar kacinilmaz olarak basarili olacaktir.

4-BT optimizasyonunda en yeni yaklaşımlar neler? Gelecekte BT optimizasyonunun nasıl şekilleneceğini düşünüyorsunuz?

BT ile alakali en onemli yaklasimlardan biri belirlenmis sertifikasyonlarin takip edilmesi, kazanilmasi, korunmasidir. BT standartlari olmayan bir konu degildir. Kurumlarin kendilerine uygun standartlari/sertifikasyonlari belirleyip; bu standartlara gore hareket etmesi BT yapilarini optimize ederek, guclendirecektir.

,

  1. Leave a comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: